شورای ملی تصمیم  همراه و همگام با مردم آگاه ایران، برای تحقق خواسته‌های زیر تلاش و مبارزه می‌کند. 1- گذار کامل از جمهوری اسلامی با تکیه به جنبش‌های اعتراضی مردم، گذار خشونت پرهیز با حفظ حق دفاع مشروع. 2 – حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز . 3- جدایی دین از حکومت. 4 – فراخوان عمومی برای تشکیل مجلس مؤسسان. 5 – تلاش برای برپایی نظامی دموکراتیک و انتخابی  تعیین نوع حکومت با آرای مردم. 6 –  اجرای کامل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و میثاق‌های وابسته به آن، با تاکید بر رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و برابری جنسیتی در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و مشارکت زنان در مدیریت جامعه، و نیز تاکید بر حفظ محیط زیست

سبک غلط زندگی یا حکمرانی غلط؟! – عبدالکاظم دریساوی

2023-02-01

نوشته ای دیگر از شورای ملی تصمیم

Comments

سردار احمد وحیدی، وزیر کشور در آخرین اظهارنظر خود اعتراضات چهارماه اخیر اقشار مختلف مردم ایران را ناشی از “سبک غلط زندگی” مردم تحلیل کرده و در ادامه ارزیابی خود گفته است که “نقش خانواده در زندگی برخی معترضان کم رنگ شده بود و آنان خود را مستقل محسوب می‌کردند. او در همین رابطه افزود:” سبک زندگی اسلامی باید فراتر از نظریه برود.” وزیر کشور با این تفسیر و تحلیلی که از رویدادهای کف خیابان و انبوه صداها و اعتراضات مردم در چهارگوشه کشور ارائه کرد، نشان داد که با چه معیارها و تفکراتی به جامعه می‌نگرد.

سردار وحیدی بدون توجه به عملکرد غلط و غیر پاسخ‌گوی حاکمیت در به‌وجود آمدن بحران‌ها و شرایط دشوار زندگی برای آحاد مردم  و ایجاد فاصله طبقاتی تاریخی همه مشکلات موجود را به “سبک زندگی” ربط داده است‌. این نوع نگرش که محصول توهم “خود حق پنداری” و قرائت و دریافت خاصی از باورهای مذهبی است، هیچ‌گاه حاضر به پذیرش خطاهای خود نبوده و دائما به دنبال فرافکنی و ربط دادن علل مشکلات و بحران‌ها و ابربحران‌ها به عوامل بیرونی و حاشیه‌ای است‌. وزیر کشور آگاهانه چشم خودرا بر روی فقر  و بی عدالتی و تبعیض گسترده موجود در کشور بسته و از “سبک زندگی اسلامی “سخن می‌گوید. سردار وحیدی که در بحبوحه اعتراضات جهت یافتن راهی برای برون‌رفت از بحران‌های موجود سیاسی جلساتی با برخی جامعه‌شناسان و استادان دانشگاه‌ها برگزار کرده بود نشان داد که گوش خودرا هم بر تحلیل‌های آسیب‌شناسانه برخی نخبگان سیاسی و دانشگاهی بسته است و خود یک تنه بر صندلی دانای کل نشسته و نسخه سبک زندگی اسلامی را برای دردهای انبوه و کهنه شده مردم  تجویز می‌کند‌‌.

ترجمه ساده این سبک از مدیریت کلان یعنی آن جلساتی که با نخبگان سیاسی برگزار شد، یک بازی و جلساتی از نوع سرکاری بوده است‌. نخیر  جناب سردار وحیدی ! مشکل در سبک زندگی توسط برخی از مردم نیست‌. و اما “سبک زندگی اسلامی” چگونه است و دارای چه معیارها و مؤلفه‌هایی است و چرا در این ۴۴ سال مورد اقبال جامعه واقع نشده است؟! آیا این سبک زندگی را می‌توان در بین سایر کشورهای اسلامی یافت؟ نکند می‌خواهید به‌شکل اراده‌گرایانه‌ای این سبک زندگی را که هیچ چیزش مشخص نیست به مردم تحمیل و سپس آن را به سایر کشورها صادر کنید؟

ظاهرا در بخش صادرات همین یک قلم را کم داشته‌ایم که سردار وحیدی وعده آن را داده اند!! جناب وزیر کشور! به‌جای ارائه این تزهای موهوم و نظریه‌پردازی‌های فاقد پشتوانه‌های علمی، به تحلیل‌های آسیب‌شناسانه و توصیه‌ها و راه‌حل‌های نخبگان سیاسی و علمی کشور توجه کرده و عمل کنید تا کشور بیش از این آسیب نبیند‌.

در عصر ارتباطات و جهانی‌شدن سخن گفتن درباره نوع خاصی از سبک زندگی وقت تلف کردن و تحمیل انواع هزینه‌ها و حاشیه‌ها به مردم و جامعه است‌. آنچه که امروز اکثریت مردم را شدیداً عصبانی و ناراضی کرده است، عملکرد غلط برخی مسئولان و حکمرانان و سبک زندگی اشرافی نوکیسگان و نشستگان سیری‌ناپذیر بر سر سفره انقلاب همراه با رانت‌خواری‌ها و اختلاس‌ها و بی‌عدالتی‌های موجود است‌.

وزیر کشور هیچ وظیفه‌ای برای ارائه نظریه درباره سبک زندگی و تحمیل آن به جامعه نداشته و ندارد. لذا به‌جای بیان این حرف‌ها و شعارها  لازم است که ضمن انتقاد جدی از عملکرد وزارت کشور در به‌وجود آمدن رویدادهای تلخ و اندوه‌بار چهارماهه اخیر، اصلاحاتی اساسی در نگرش و نحوه ارتباط با مردم ارائه شود. اصلاحاتی که اعتبار و حرمت و جایگاه به‌شدت آسیب‌دیده مجموعه نیروهای انتظامی را به آن بازگرداند و مردم نیز امنیت واقعی را همراه با کرامت انسانی ببینند و احساس کنند.‌

کاهش اعتراضات و اعتصابات به معنای پایان یافتن آن نیست. جامعه اگر چه در نوعی بلاتکلیفی به‌سر می‌‌برد اما همچنان در انتظار اصلاحات و تغییرات اساسی در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدیریتی و خدمت‌رسانی است‌.

#کاسپین_خبر

❎ @caspiankhabar

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

مقالات بیشتر از این نویسنده را می‌توانید با کلیک روی نام ایشان مشاهده کنید.

تازه ترین

“الفیه وشلفیه” نخستین کتاب پورنوگرافیک و سکسی فارسی

“الفیه وشلفیه” نخستین کتاب پورنوگرافیک و سکسی فارسی

الفیه وشلفیه و پیشتازیِ تاریخی! مسعود نقره کار برای رفع مشکل جنسی پادشاه نیشابور،"طغان شاه" پسرآلب ارسلان سلجوقی و نوه طغرل سلجوقی، " حکیم ابوبکر ازرقی شاعر" کتاب مصور" الفیه و شلفیه" را نوشت وبه طغان شاه تقدیم کرد. امید ازرقی این بود که پادشاه را به مجامعت با زنان...

بحران در سیاست خارجی جمهوری اسلامی و افزایش چالش‌های ساختاری برای مردم ایران

بحران در سیاست خارجی جمهوری اسلامی و افزایش چالش‌های ساختاری برای مردم ایران

علی خامنه‌ای، رهبر ایران، خود در خصوص نحوه تصمیم‌گیری در عرصه سیاست خارجی گفت: در کشور ما سیاست خارجی در شورای‌عالی امنیت ملی با حضور مسئولان تعیین می‌شود و وزارت امور خارجه باید با شیوه‌های خود آن را اجرا کند. بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی ایران، از وظایف شورای امنیت...

0 Comments

0 Comments