شورای ملی تصمیم  همراه و همگام با مردم آگاه ایران، برای تحقق خواسته‌های زیر تلاش و مبارزه می‌کند. 1- گذار کامل از جمهوری اسلامی با تکیه به جنبش‌های اعتراضی مردم، گذار خشونت پرهیز با حفظ حق دفاع مشروع. 2 – حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز . 3- جدایی دین از حکومت. 4 – فراخوان عمومی برای تشکیل مجلس مؤسسان. 5 – تلاش برای برپایی نظامی دموکراتیک و انتخابی  تعیین نوع حکومت با آرای مردم. 6 –  اجرای کامل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و میثاق‌های وابسته به آن، با تاکید بر رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و برابری جنسیتی در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و مشارکت زنان در مدیریت جامعه، و نیز تاکید بر حفظ محیط زیست

بیانیه شورای ملی تصمیم

2023-12-29

نوشته ای دیگر از شورای ملی تصمیم

Comments

به مناسبت سالگرد اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶

فراخوان اعتراضاتی که از ۷ دی ۱۳۹۶ از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان آغاز شد، برای «نه به گرانی» و در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی، علیه فساد در دستگاه دولت و میزان بالای بیکاری در دولت حسن روحانی شکل گرفت. اما تداوم اعتراضات با فراخوان‌های بیشتر باعث شد تا  دامنهٔ همگانی آن فراتر از مشکلات اقتصادی رفته و مخالفت‌ها با نظام سیاسی ایران به ‌ویژه علیه ولایت فقیه و رهبر خودخوانده آن علی خامنه‌ای گسترش یابد.

از ویژگی‌های این اعتراضات شامل گذار قطعی از حکومت جمهوری اسلامی همراه با اقدامات و شعارهای ساختارشکنانه و کاملا بدور از مطالبات مذهبی و اصلاح‌طلبانه که به شعار «اصلاح طلب، اصول‌گرا دیگه تموم ماجرا» به شکل یک گفتمان برای گذار کامل از نظام جمهوری اسلامی تبدیل گشت.

جنبش دی‌ماه در کمتر از چند روز به ۱۶۰ شهر گسترش یافت، وبیش از۶۰ دفتر امام جمعه در سراسر کشور تخریب و به آتش کشیده شد.

رهبری این اعتراضات در دست گروه عظیمی از جوانان  بود. اکثر کسانی که در این حرکتها حضور یافتند، متعلق به حاشیه کلان شهرها و تهیدستان جامعه  و یا از طبقات متوسطی بودند که بحرانهای فزاینده اقتصادی قدرت خرید به شدت کاسته و ناچاراً مجبور به زندگی در حاشیه شهرها شده بودند. سه عامل باعث شکل گیری این جنبش گشت که عبارت بودند از: فساد گسترده و نظام‌مند، تنگناهای معیشتی و استبداد سیاسی.

پس از جنبش سبز، حمایت نیروها و احزاب سیاسی اپوزیسیون خارج کشور از تحولات جاری دوباره کلید خورد. از همان روز ۸ دی‌ماه دهها حرکت اعتراضی در حمایت از معترضین داخل کشور در جلوی سفارتخانه های جمهوری اسلامی برگزار گردید. اتحاد فراگیری مابین جنبش داخل و خارج از کشور فراهم شد.

در این جنبش صدها نفر از اعتراض کنندگان توسط عوامل سرکوب جمهوری اسلامی کشته شدند،‌ هزاران نفر دستگیر و روانه زندان و تعدادی هم با احکام سنگین به جوخه های اعدام سپرده گشتند.

شورای ملی تصمیم با تجلیل از جنبش «دی ماه ۱۳۹۶» و بزرگداشت خاطره مبارزان شجاعی که جان خود را از دست دادند، آنرا سرآغاز تحولات میدانی سرنگونی‌خواه مردم ایران می داند که بر جنبش های پی در پی پس از خود «آبان ۹۸، ۹۹، ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱» تاثیر بسزایی گذاشت. جنبشی که از سطح مواضع تمامی شخصیت‌ها، احزاب و سازمانهای راست و چپ اصلاح‌طلب، استمرارخواه و وابسته به جمهوری اسلامی عبور کرد و گذار کامل از نظام جمهوری اسلامی را به گفتمان مطالبات ملی و فراگیر مبارزان اجتماعی داخل و خارج تکامل بخشید.

گسترده باد همبستگی  ملی مردم ایران برای نیل به آزادی، دموکراسی و حکومتی سکولار مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق‌های پیوست آن.

جاودان باد خاطره تابناک  رزمندگان شجاع جان‌باخته در قیام دی ماه ۱۳۹۶

شورای ملی تصمیم

۶ دی ماه ۱۴۰۲ ۲۷ دسامبر ۲۰۲۳

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

مقالات بیشتر از این نویسنده را می‌توانید با کلیک روی نام ایشان مشاهده کنید.

تازه ترین

از تحصن و اعتصاب غذای زندانیان سیاسی حمایت می کنیم

از تحصن و اعتصاب غذای زندانیان سیاسی حمایت می کنیم

در پی اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی، دو زندانی سیاسی، بخشی از زندانیان سیاسی و عقیدتی در بند زنان زندان قزل الحصار اعلام کردند که « زنان زندانی برای زنده نگه داشتن نام اعدام شدگان و برای زنده ماندن صدها انسانی که در زندانهای جمهوری اسلامی در سراسر کشور در صف...

حمایت کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

حمایت کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

از اعتصاب سراسری در اعتراض به اعدام ۴ زندانی سیاس به نام نامی زن زندگی آزادی هم میهنان گرامی به دنبال فراخوان اعتصاب سراسری در اعتراض به اعدام ۴ جوان کرد هموطن، ما خانواده های دادخواه عضوکمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم، همراه با دیگر اعضا ضمن همدردی و تسلیت به...

بیانیه کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

بیانیه کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

در حمایت از اعتصاب غذای زنان زندانی سیاسی و اجتماعی بنام جوانان جان‌باخته راه آزادی ایران هم میهنان گرامی قتل دولتی و فرا قضایی محمد قبادلو وفرهاد سلیمی  موجی از خشم و نفرت را در بین ایرانیان مخالف رژیم  ایجاد کرده است، از جمله ۶۱ نفر از زنان زندانی سیاسی و...

0 Comments

0 Comments