شورای ملی تصمیم  همراه و همگام با مردم آگاه ایران، برای تحقق خواسته‌های زیر تلاش و مبارزه می‌کند. 1- گذار کامل از جمهوری اسلامی با تکیه به جنبش‌های اعتراضی مردم، گذار خشونت پرهیز با حفظ حق دفاع مشروع. 2 – حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز . 3- جدایی دین از حکومت. 4 – فراخوان عمومی برای تشکیل مجلس مؤسسان. 5 – تلاش برای برپایی نظامی دموکراتیک و انتخابی  تعیین نوع حکومت با آرای مردم. 6 –  اجرای کامل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و میثاق‌های وابسته به آن، با تاکید بر رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و برابری جنسیتی در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و مشارکت زنان در مدیریت جامعه، و نیز تاکید بر حفظ محیط زیست

طبق نظر سنجی رادیو زمانه بحران ها و وضعیت شکننده رژیم در سال ۱۴۰۲ تشدید می شود و اعتراضات افزایش می یابد

2023-04-21

نوشته ای دیگر از سروش آزادی

Comments

در بخشی از این نظر سنجی آمده که:

موضوع پنجاه و یکمین نظرسنجی زمانه «پیش‌بینی از روند اتفاقات در سال جدید» بود. این نظرسنجی از تاریخ ۱۵ فروردین (۴ آوریل) تا ۲۳ فروردین (۱۲ آوریل) میان اعضای پنل نظرسنجی زمانه ودیگر مخاطبان زمانه برگزار شد.

۸۲۰ نفر در نظرسنجی زمانه شرکت کردند که از میان آنها ۶۷۴ نفر به تمام سوالات پاسخ دادند.

۶۲,۵ درصد شرکت‌کنندگان داخل ایران و ۳۷,۵ درصد ساکن خارج ایران بودند.

۷۸ درصد پاسخ‌دهندگان جنسیت خود را مرد معرفی کرده‌اند و ۱۹ درصد گفته‌اند که زن هستند و ۳ درصد نیز گزینه «جنسیت دیگر» را انتخاب کرده‌اند.

نتیجه نظرسنجی زمانه:‌ امسال، اعتراضات خیابانی تشدید خواهد شد

۸۷ درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه گفته‌اند که در سال ۱۴۰۲ بحران‌ها و وضعیت شکننده رژیم ادامه خواهد یافت. به نظر ۹۱,۵ درصد، علی‌رغم تلاش حکومت و حامیانش برای ناامن کردن خیابان، زنان‌ همچنان به مقاومت در برابر حجاب اجباری ادامه خواهند داد. ۹۴ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که اوضاع به لحاظ رفاه و کیفیت زندگی در ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته بدتر خواهد بود.

۱۴۰۲ در یک نگاه؟

۸۷ درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه گفته‌اند که در سال ۱۴۰۲ بحران‌ها و وضعیت شکننده رژیم ادامه خواهد یافت. در مقابل ۸,۵ درصد فکر می‌کنند بحران‌ها تا حد تثبیت نسبی رژیم مهار خواهد شد.

مقاومت و سیاست در ۱۴۰۲؟

به نظر ۷۲,۵ درصد پاسخ‌دهندگان، اعتراضات خیابانی در سال ۱۴۰۲ افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی ۱۴ درصد اما کاهش اعتراضات خیابانی است.

۷۸,۵ درصد  پاسخ‌دهندگان فکر می‌کنند که در سال پیش‌رو، مقاومت روزمره مردم در برابر رژیم، علی‌رغم مهار و سرکوب تظاهرات و حرکت‌های جمع ادامه و حتی گسترش خواهد یافت.

در مقابل پیش‌بینی ۱۶,۵ درصد این است که با مهار و سرکوب تظاهرات و حرکت‌های جمعی، ممکن است احساس یأس و رکود بر اراده به ایستادگی غلبه کند و جای آن را بگیرد.

۹۱,۵ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که علی‌رغم تلاش حکومت و حامیانش برای ناامن کردن خیابان برای زنان بی‌حجاب،‌ آنها همچنان به مقاومت در برابر حجاب اجباری در سال ۱۴۰۲ ادامه خواهند داد (این رقم برای شرکت‌کنندگان زن داخل ایران ۸۶ درصد است). به باور ۴,۵ درصد از کل پاسخ‌دهندگان اما این مقاومت شکسته خواهد شد.

همبستگی مخالفان جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۲؟

بنا به پیش‌بینی درصد مخاطبان زمانه،  انسجام و همبستگی مخالفان جمهوری اسلامی در داخل کشور بیشتر خواهد شد.

کیفیت زندگی در ۱۴۰۲؟

۹۴ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که اوضاع به لحاظ رفاه و کیفیت زندگی در ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته بدتر خواهد بود.۳ درصد نظری مخالف دارند و وضع زندگی امسال را بهتر از پارسال پیش‌بینی می‌کنند.

سمت و سوی روابط بین‌المللی جمهوری اسلامی در ۱۴۰۲؟

به گمان ۱۸ درصد پاسخ‌دهندگان، در سال ۱۴۰۲ شاهد احیا برجام و عادی‌سازی نسبی روابط جمهوری اسلامی با غرب خواهیم بود. ۶۹,۵ تیرگی بیشتر روابط با غرب و چرخش بیشتر به سمت چین و روسیه را پیش‌بینی کرده‌اند.

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

تازه ترین

روز شلاق  – مزدک علی نظری ۱۳۹۲- ۲۵ می ۲۰۲۳

روز شلاق – مزدک علی نظری ۱۳۹۲- ۲۵ می ۲۰۲۳

شب که سروصداها خوابید و اتاقِ سیگار خلوت شد، دوباره از «مجید» پرسیدیم. مثل هر شب مدادها و دسته‌ای کاغذ سفید را ریخته بود دورش و داشت نقاشی می‌کرد. قرار بود فردا آزاد شود و هنوز کلی از سفارش‌هایش مانده بود. به نصف بچه‌های بند قول داده بود تصویرشان را بکشد، آن نصف دیگر...

پروژه نفوذ: چطور نفوذی ها را بشناسیم؟

پروژه نفوذ: چطور نفوذی ها را بشناسیم؟

  از کارزار مهسا امینی تا آشوب مجازی امروز بخش ۱ و۲ -  چطور از فتح شبکه‌های مجازی با مهسا امینی به وضعیت آشفته‌ی امروز در توییتر و اینستاگرام رسیدیم که در آن نشانی از کمترین حرکت معنی‌دار مشترک و مداومی نیست؟ یکی از عوامل «گیر افتادن کنشگران سیاسی و عموم معترضان...

خانواده‌های دادخواه داخل ایران خواهان توقف احکام اعدام شدند

خانواده‌های دادخواه داخل ایران خواهان توقف احکام اعدام شدند

بیش از هشتاد نفر از اعضای خانواده‌های دادخواه داخل ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن اشاره به جنایات جمهوری اسلامی طی چهل و چهار سال گذشته، خواستار توقف احکام اعدام شدند. متن بیانیه و اسامی امضاکنندگان به شرح زیر است: به اعدام عزیزانمان پایان دهید! بیش از چهل و سه سال است...

0 Comments

0 Comments