شورای ملی تصمیم  همراه و همگام با مردم آگاه ایران، برای تحقق خواسته‌های زیر تلاش و مبارزه می‌کند. 1- گذار کامل از جمهوری اسلامی با تکیه به جنبش‌های اعتراضی مردم، گذار خشونت پرهیز با حفظ حق دفاع مشروع. 2 – حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز . 3- جدایی دین از حکومت. 4 – فراخوان عمومی برای تشکیل مجلس مؤسسان. 5 – تلاش برای برپایی نظامی دموکراتیک و انتخابی  تعیین نوع حکومت با آرای مردم. 6 –  اجرای کامل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و میثاق‌های وابسته به آن، با تاکید بر رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و برابری جنسیتی در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و مشارکت زنان در مدیریت جامعه، و نیز تاکید بر حفظ محیط زیست

تحریک‌ها و پشتیبانی روسیه و چین علیه تمامیت ارضی ایران را شدیداً محکوم می‌کنیم

2023-12-23

نوشته ای دیگر از شورای ملی تصمیم

Comments

در بیانیه پایانی ششمین نشست مشترک مجمع همکاری عرب و روسیه که ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) در شهر مراکش برگزار شد، «خواستار حل مناقشه جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک واقع در خلیج فارس از راه مذاکره یا ارجاع به دیوان بین‌المللی شد!» به غیر از سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که میزبان نشست بوده، وزرای خارجه قطر، عمان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت و بحرین هم این بیانیه را امضا کرده اند. کشور چین هم در بیانیه مشترک چین و عربستان و بیانیه مشترکی در ۹ دسامبر با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از مواضع کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به جزایر سه گانه ایرانی دفاع کرده بود.

از طرف دیگر پکن یک روز پس از صدور بیانیه مشترک چین و عربستان در (۹ دسامبر ۲۳)، بیانیه مشترکی نیز با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در رابطه با جزایر سه گانه ایران منتشر و آورده بود که « از همه تلاش‌های صلح‌آمیز از جمله ابتکار و تلاش امارات متحده عربی برای دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز در موضوع جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه با رعایت موازین حقوق بین الملل و حل این موضوع با رعایت مشروعیت بین المللی تأکید کردند.»

تغییر مواضع منطقه ای دولتهای روسیه و چین در رابطه با جمهوری اسلامی و در منطقه خاورمیانه و تمایل به همکاری درازمدت اقتصادی- سیاسی آنان با کشورهای عربی که حمایت دولتهای غربی را دارند، حاکی از گسترش انزوای سیاسی جمهوری اسلامی در منطقه خلیج فارس است. 

حکومت جمهوری اسلامی با ابربحران‌ها روبروست. چالشهای داخلی و بحران مشروعیت آن آشکار است. سرکوب و کشتار بی رحمانه شهروندان و جنبش زن، زندگی، آزادی ماهیت آنرا بیش از پیش آشکار و انزوای آنرا تشدید کرده است. حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و نیروهای نیابتی چون جهاد اسلامی، حماس و حوثی‌ها، باعث شد تا کشورهای همسایه علیه حکومت اسلامی متحد شوند.

کشورهای عرب منطقه خصوصا کشورهای حاشیه خلیج فارس از این ضعف جمهوری اسلامی به نفع موقعیت ژئوپولوتیک خود بهره خواهند گرفت. طمع به جزایر سه گانه ایران در خلیج فارس را می توان در راستای چنین وضعی مورد بررسی قرار داد.

شورای ملی تصمیم هرگونه تلاش برای نقض حاکمیت ایران و تلاش در تغییر جغرافیای سیاسی منطقه را فاجعه‌بار با پیامدهای سنگین می‌داند و مردم ایران علیرغم مخالفت با حکومت اسلامی برای حفظ تمامیت ارضی ایران با تمام توان مبارزه می‌کنند.

ما از همه نهادها و سازمانهای مدنی و مخالفین جمهوری اسلامی می خواهیم که با تاکید بر حفظ تمامیت ارضی ایران، با جمهوری اسلامی مبارزه نمایند. از همه کشورهای دنیا، خصوصا کشورهای خاورمیانه می‌خواهیم که در حمایت از حفظ جغرافیای سیاسی ایران و مبارزه با گسترش جنگ در منطقه با نیروهای اپوزیسیون حکومت اسلامی همگام و هم دل باشند.

گسترده باد همبستگی مردم ایران برای مبارزه در راه

ایرانی یکپارچه و آزاد، سکولار، دموکرات و صلح‌جو

شورای ملی تصمیم

۳۰ آذر ۱۴۰۲ -۲۱ دسامبر ۲۰۲۳

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

مقالات بیشتر از این نویسنده را می‌توانید با کلیک روی نام ایشان مشاهده کنید.

تازه ترین

از تحصن و اعتصاب غذای زندانیان سیاسی حمایت می کنیم

از تحصن و اعتصاب غذای زندانیان سیاسی حمایت می کنیم

در پی اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی، دو زندانی سیاسی، بخشی از زندانیان سیاسی و عقیدتی در بند زنان زندان قزل الحصار اعلام کردند که « زنان زندانی برای زنده نگه داشتن نام اعدام شدگان و برای زنده ماندن صدها انسانی که در زندانهای جمهوری اسلامی در سراسر کشور در صف...

حمایت کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

حمایت کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

از اعتصاب سراسری در اعتراض به اعدام ۴ زندانی سیاس به نام نامی زن زندگی آزادی هم میهنان گرامی به دنبال فراخوان اعتصاب سراسری در اعتراض به اعدام ۴ جوان کرد هموطن، ما خانواده های دادخواه عضوکمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم، همراه با دیگر اعضا ضمن همدردی و تسلیت به...

بیانیه کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

بیانیه کمیسیون دادخواهی شورای ملی تصمیم

در حمایت از اعتصاب غذای زنان زندانی سیاسی و اجتماعی بنام جوانان جان‌باخته راه آزادی ایران هم میهنان گرامی قتل دولتی و فرا قضایی محمد قبادلو وفرهاد سلیمی  موجی از خشم و نفرت را در بین ایرانیان مخالف رژیم  ایجاد کرده است، از جمله ۶۱ نفر از زنان زندانی سیاسی و...

0 Comments

0 Comments