شورای ملی تصمیم  همراه و همگام با مردم آگاه ایران، برای تحقق خواسته‌های زیر تلاش و مبارزه می‌کند. 1- گذار کامل از جمهوری اسلامی با تکیه به جنبش‌های اعتراضی مردم، گذار خشونت پرهیز با حفظ حق دفاع مشروع. 2 – حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز . 3- جدایی دین از حکومت. 4 – فراخوان عمومی برای تشکیل مجلس مؤسسان. 5 – تلاش برای برپایی نظامی دموکراتیک و انتخابی  تعیین نوع حکومت با آرای مردم. 6 –  اجرای کامل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و میثاق‌های وابسته به آن، با تاکید بر رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و برابری جنسیتی در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و مشارکت زنان در مدیریت جامعه، و نیز تاکید بر حفظ محیط زیست

اعدام‌ها در بلوچستان را محکوم می‌کنیم

2022-08-25

نوشته ای دیگر از شورای ملی تصمیم

Comments

بیانیه شورای ملی تصمیم

سازمان حقوق بشر ایران ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ در گزارشی از اجرای حکم اعدام پنج زندانی بلوچ در زندان زاهدان خبر داد. به گزارش این سازمان، یکی از افرادی که حکم قصاص نفس برای او اجرا شده‌ کودک‌مجرمی است که در سن ۱۷ سالگی در یک درگیری خیابانی مرتکب قتل شد. به همراه این کودک-مجرم، حکم اعدام چهار زندانی دیگر نیز در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

براساس آمار منتشر شده از سوی نهاد‌های حقوق بشری، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون دست‌کم ۱۰۳ شهروند بلوچ در ایران اعدام شده‌اند که این رقم نزدیک به ٢۵ درصد کل اعدام‌ها در ایران است. این در حالی است که شهروندان بلوچ حدود ۳ درصد کل جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

بیشتر اعدام‌شدگان متهم به ارتکاب جرایمی مربوط به مواد مخدر و اتهام مبهم «محاربه با خدا» هستند. افزایش تعداد اعدام‌ها در بلوچستان همزمان با اوج گیری نارضایتی‌های اجتماعی، اعتراضات سراسری صنفی، بازنشستگان و زنان در ایران نشان می‌دهد که هدف حکومت ایجاد ارعاب سیاسی است نه مقابله با جرم و جنایت.

ایران در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که از مجازات اعدام در آیین دادرسی قضایی خود استفاده می‌کنند. سازمان حقوق بشر ایران و سازمان فرانسوی «با هم علیه مجازات اعدام» در گزارش مشترک سالانه خود، از دوبرابر شدن اعدام‌ها در زمان ریاست ‌جمهوری ابراهیم رئیسی در ایران خبر دادند. بر اساس گزارش مشترک این دو سازمان حقوق بشری، مقامات دولتی در باره ۸۳ درصد این اعدام‌ها، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی انجام ندادند. شمار زندانیان اعدام‌شده گروه‌های اتنیکی، ‌«به‌ویژه بلوچ‌ها» چشمگیر و «بیش از حد زیاد» بوده است. «شکنجه سیستماتیک، فقدان رسیدگی قانونی و عدم مسئولیت‌پذیری» از جمله مواردی است که بر اساس این گزارش، باعث تداوم وضعیت موجود و افزایش شمار اعدام‌ها در ایران شده است.

در سیستان و بلوچستان نرخ بیکاری بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است. سیستان و بلوچستان در آمار ترک تحصیل کودکان و دانش‌آموزان بازمانده ار تحصیل رکورددار است. سیستان و بلوچستان پائین‌ترین شاخص‌های بهداشت و درمان در کشور را دارند.

برخی از اصلی‌ترین وظایف دولت مدرن ایجاد زیرساخت‌ها، فراهم آوردن کار برای شهروندان، فراهم کردن امکانات تحصیل برای کودکان و نوجوانان، تامین بهداشت و درمان برای شهروندان است. بلوچستان عزیز از همه‌ی این امکاناتی که حق مسلم شهروندان است، محروم است در عوض بالاترین تعداد اعدام را دارد.

شورای ملی تصمیم اعدام‌ها در بلوچستان را به شدت محکوم می‌کند و از همه‌ی مردم و تشکل‌های سیاسی و صنفی می‌خواهد به طور یکپارچه این جنایت رژیم را محکوم کنند و صدای مردم زحمتکش بلوچ باشند.

شورای ملی تصمیم

۳ شهریور ۱۴۰۱ – 25 اوت ۲۰۲۲

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

تازه ترین

بیانیه سازمان های عضو ” پیمان همکاری”

بیانیه سازمان های عضو ” پیمان همکاری”

باردیگر زمین و آسمان میهن گلگون شد    دستگاه هاى جنايت نظام، در سپيده دم جمعه ،٢٩ ارديبهشت ماه سه جوان آزادى خواه و ميهن دوست ديگر ، "صالح ميرهاشمى "، "مجيد كاظمى"و "سعيد يعقوبى" را بدون توجه به استمداد خانواده ها و تلاش هايي كه مردم و جامعه جهانى براى نجات جان آنها...

از فراخوان انجمن خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی حمایت کنید

از فراخوان انجمن خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی حمایت کنید

هم میهنان گرامی، رژیم تبهکار اسلامی با فروکش کردن موقتی خیزش زن زندگی آزادی، چرخه ماشین اعدامش را سرعت بخشیده است. برای جلوگیری ازقتل دولتی هموطنان بیگناهمان در ایران، ما شهروندان ایرانی داخل و خارج، راهی جز همبستگی، اتحاد واعتراض نداریم. ما خانواده‌های دادخواه...

علیه اعدام‌ها به خیابان بیائیم

علیه اعدام‌ها به خیابان بیائیم

مردم غیور ایران، جمهوری فساد، جهل، جنایت و شقاوت برای ترساندن مبارزان انقلاب «زن، زندگی، آزادی» چون ضحاک جوانان میهن را یکی پس از دیگری اعدام می‌کند. امروز نوبت این جوانان است، اگر رژیم اعدام را متوقف نکنیم، فردا نوبت فرزندان ماست. همه‌ی جوانان مبارز، آزادی‌خواه و...

0 Comments

0 Comments