شورای ملی تصمیم  همراه و همگام با مردم آگاه ایران، برای تحقق خواسته‌های زیر تلاش و مبارزه می‌کند. 1- گذار کامل از جمهوری اسلامی با تکیه به جنبش‌های اعتراضی مردم، گذار خشونت پرهیز با حفظ حق دفاع مشروع. 2 – حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز . 3- جدایی دین از حکومت. 4 – فراخوان عمومی برای تشکیل مجلس مؤسسان. 5 – تلاش برای برپایی نظامی دموکراتیک و انتخابی  تعیین نوع حکومت با آرای مردم. 6 –  اجرای کامل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و میثاق‌های وابسته به آن، با تاکید بر رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و برابری جنسیتی در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و مشارکت زنان در مدیریت جامعه، و نیز تاکید بر حفظ محیط زیست

اعدام‌ها در بلوچستان را محکوم می‌کنیم

2022-08-25

نوشته ای دیگر از شورای ملی تصمیم

Comments

بیانیه شورای ملی تصمیم

سازمان حقوق بشر ایران ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ در گزارشی از اجرای حکم اعدام پنج زندانی بلوچ در زندان زاهدان خبر داد. به گزارش این سازمان، یکی از افرادی که حکم قصاص نفس برای او اجرا شده‌ کودک‌مجرمی است که در سن ۱۷ سالگی در یک درگیری خیابانی مرتکب قتل شد. به همراه این کودک-مجرم، حکم اعدام چهار زندانی دیگر نیز در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.

براساس آمار منتشر شده از سوی نهاد‌های حقوق بشری، از آغاز سال جاری میلادی تاکنون دست‌کم ۱۰۳ شهروند بلوچ در ایران اعدام شده‌اند که این رقم نزدیک به ٢۵ درصد کل اعدام‌ها در ایران است. این در حالی است که شهروندان بلوچ حدود ۳ درصد کل جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

بیشتر اعدام‌شدگان متهم به ارتکاب جرایمی مربوط به مواد مخدر و اتهام مبهم «محاربه با خدا» هستند. افزایش تعداد اعدام‌ها در بلوچستان همزمان با اوج گیری نارضایتی‌های اجتماعی، اعتراضات سراسری صنفی، بازنشستگان و زنان در ایران نشان می‌دهد که هدف حکومت ایجاد ارعاب سیاسی است نه مقابله با جرم و جنایت.

ایران در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که از مجازات اعدام در آیین دادرسی قضایی خود استفاده می‌کنند. سازمان حقوق بشر ایران و سازمان فرانسوی «با هم علیه مجازات اعدام» در گزارش مشترک سالانه خود، از دوبرابر شدن اعدام‌ها در زمان ریاست ‌جمهوری ابراهیم رئیسی در ایران خبر دادند. بر اساس گزارش مشترک این دو سازمان حقوق بشری، مقامات دولتی در باره ۸۳ درصد این اعدام‌ها، هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی انجام ندادند. شمار زندانیان اعدام‌شده گروه‌های اتنیکی، ‌«به‌ویژه بلوچ‌ها» چشمگیر و «بیش از حد زیاد» بوده است. «شکنجه سیستماتیک، فقدان رسیدگی قانونی و عدم مسئولیت‌پذیری» از جمله مواردی است که بر اساس این گزارش، باعث تداوم وضعیت موجود و افزایش شمار اعدام‌ها در ایران شده است.

در سیستان و بلوچستان نرخ بیکاری بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است. سیستان و بلوچستان در آمار ترک تحصیل کودکان و دانش‌آموزان بازمانده ار تحصیل رکورددار است. سیستان و بلوچستان پائین‌ترین شاخص‌های بهداشت و درمان در کشور را دارند.

برخی از اصلی‌ترین وظایف دولت مدرن ایجاد زیرساخت‌ها، فراهم آوردن کار برای شهروندان، فراهم کردن امکانات تحصیل برای کودکان و نوجوانان، تامین بهداشت و درمان برای شهروندان است. بلوچستان عزیز از همه‌ی این امکاناتی که حق مسلم شهروندان است، محروم است در عوض بالاترین تعداد اعدام را دارد.

شورای ملی تصمیم اعدام‌ها در بلوچستان را به شدت محکوم می‌کند و از همه‌ی مردم و تشکل‌های سیاسی و صنفی می‌خواهد به طور یکپارچه این جنایت رژیم را محکوم کنند و صدای مردم زحمتکش بلوچ باشند.

شورای ملی تصمیم

۳ شهریور ۱۴۰۱ – 25 اوت ۲۰۲۲

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

مقالات و مطالب دیگر از همین نویسنده. برای بازدید، لطفاً روی اسم نویسنده کلیک کنید

تازه ترین

به همراه زنان در زندان اوین به اعدام نه می گوئیم و از زندگی دفاع می کنیم

به همراه زنان در زندان اوین به اعدام نه می گوئیم و از زندگی دفاع می کنیم

با گذشت چهار ماه از انقلاب ژینا، نبض انقلاب هنوز در حال تپیدن است! انقلاب "زن، زندگی، آزادی" که نتیجه سال های پایداری زنان و مردان، به ویژه زنان در مبارزه با تبعیض در تمام اشکال آن است، در حالی به بالندگی خود رسیده که هر روز از گوشه و کنارجهان زنان و مردان بیشتری با...

پارلمان اروپا سپاه پاسداران را تروریست دانست و خامنه‌ای را قابل تحریم

پارلمان اروپا سپاه پاسداران را تروریست دانست و خامنه‌ای را قابل تحریم

شورای ملی تصمیم تصویب قطعنامه پارلمان اروپا را که تاکید بر تحریم سران جمهوری اسلامی و تروریست دانستن سپاه پاسداران دارد، به همۀ مبارزان انقلاب ژن، ژیان، ئازادی تبریک می گوید. امروز 29 دی ماه، پارلمان اروپا قطعنامه ای را که همه ما منتظرش بودیم تصویب کرد. مفاد کلیدی آن...

برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی در تظاهرات روز دوشنبه ۱۶ ژانویه در استراسبورگ شرکت کنیم!

برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست تروریستی در تظاهرات روز دوشنبه ۱۶ ژانویه در استراسبورگ شرکت کنیم!

انقلاب مردم ایران خواست‌ خود را برای سرنگونی جمهوری اسلامی در خیابان‌های ایران فریاد زده است. حکومت اسلامی با بکارانداختن بازوی سرکوب خود سپاه پاسداران و ماشین اعد‎ام پاسخ داده است. مردم آزادیخواه و دولت‌های دموکراتیک جهان صدای انقلاب مردم ایران را شنیده‌اند. ما ضمن...

0 Comments

0 Comments