شورای ملی تصمیم  همراه و همگام با مردم آگاه ایران، برای تحقق خواسته‌های زیر تلاش و مبارزه می‌کند. 1- گذار کامل از جمهوری اسلامی با تکیه به جنبش‌های اعتراضی مردم، گذار خشونت پرهیز با حفظ حق دفاع مشروع. 2 – حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز . 3- جدایی دین از حکومت. 4 – فراخوان عمومی برای تشکیل مجلس مؤسسان. 5 – تلاش برای برپایی نظامی دموکراتیک و انتخابی  تعیین نوع حکومت با آرای مردم. 6 –  اجرای کامل اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر و میثاق‌های وابسته به آن، با تاکید بر رفع هرگونه تبعیض علیه زنان و برابری جنسیتی در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و مشارکت زنان در مدیریت جامعه، و نیز تاکید بر حفظ محیط زیست

گزارشات از مسموس سازی دختران ایرانی از طریق حملات شیمیایی به مدارس (قسمت پنجم)

2023-04-22

نوشته ای دیگر از سروش آزادی

Comments

حملات شیمیایی به مدارس دخترانه در ایران ادامه دارد

۱۹ فروردین ۱۴۰۲

مسموم سازی عمدی دانش آموزان مدارس دخترانه امروز با شدت بیشتر ادامه پیدا کرد. حملات شیمیایی به مدارس دخترانه از بعد از پایان تعطیلات نوروزی از سر گرفته شده است.

به گزارش مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استاندار اردبیل امروز شنبه ۱۹ فروردین حدود ۴۰۰ دانش آموز با اورژانس به بیمارستان منتقل شده اند. پیش از ظهر شنبه تعدادی از دانش آموزان بیش از ۱۰ مدرسه دخترانه در اردبیل دچار مسمومیت با علائم تهوع و استفراغ شده بودند. (شبکه شرق – ۱۹ فروردین ۱۴۰۲)

رئیس فوریت های پزشکی استان اردبیل نیز گزارش داد که ساعت ۹ صبح روز شنبه ۱۹ فروردین از پنج مدرسه دخترانه اردبیل با اورژانس تماس گرفته شد و تعدادی از دانش آموزان با علائم اضطراب، تنگی نفس، و سردرد به بیمارستان اعزام شدند. خانواده های دانش آموزان در اردبیل در مقابل مدارس دست به اعتراض زدند و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

در همین روز (شنبه ۱۹ فروردین) مازیار مولایی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان هفتکل در استان خوزستان از مسمومیت ۶۰ دانش آموز مدرسه هاجر در این شهرستان خبر داد. ۲۰ تن از آنها به بیمارستان اعزام شدند. این دومین بار است که این مدرسه حمله شیمیایی را تجربه می کند. (سایت حکومتی خبر فوری – ۱۹ فروردین). در اهواز نیز ۸ تن از دانش آموزان دبیرستان دخترانه سحر به دلیل مسمومیت بستری شدند.

همزمان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از مسمومیت دانش آموزان در دو مدرسه دخترانه در شهرستان های هفتکل و اهواز خبر داد. (سایت حکومتی همشهری – ۱۹ فروردین)

در همین روز دانش آموزان دو مدرسه دخترانه پروین اعتصامی و بنت الهدی در دیواندره (استان کردستان) هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند و ۱۵ دانش آموز به بیمارستان منتقل شدند. خانواده های این دانش آموزان در مقابل بیمارستان تجمع کرده و دست به اعتراض ضدحکومتی زدند.

دانش آموزان دو مدرسه دخترانه در نقده، تعدادی از دانش آموزان مدرسه دخترانه ابتدایی سعدی در ارومیه و ۲۰ دانش آموز مدرسه دخترانه خیام در پردیس (استان تهران) با گاز سمی مسموم شدند.

حملات شیمیایی روزهای قبل

مدیرکل آموزش و پرورش در استان قزوین از مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه دخترانه آلومتک قزوین در روز چهارشنبه ۱۶ فروردین خبر داد که به بیمارستان منتقل شدند. (خبرگزاری حکومتی ایلنا – ۱۷ فروردین)

در همین روز چهارشنبه ۱۶ فروردین، هفت دانش آموز در مدرسه دخترانه سلامت خیابان ۱۹دی قم مسموم شدند. (سایت بهارنیوز – ۱۶ فروردین)  دانش آموزانه مدرسه دخترانه استقلال در کوهنجان سروستان، مدرسه ژیلا مقبل در سنندج و دبیرستان دخترانه حضرت مهدی در پیرانشهر نیز حملات شیمیایی را تجربه کردند.

همچنین رئیس اورژانس آذربایجان شرقی خبر داد که  ۳۵ دانش آموز در مدارس مراغه و ۶۰ دانش آموز در عجب شیر نیز روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در اثر حملات شیمیایی به مدارس شان دچار مسمومیت شدند. (خبرگزاری ایسنا – ۱۷ فروردین)

روز سه شنبه ۱۵ فروردین مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی نیز از مسمومیت حدود ۵۰ نفر از دانش آموزان در یکی از مدارس نقده خبر داد که به بیمارستان منتقل شدند.

با بازگشایی مدارس بعد از تعطیلات نوروز، باز هم دختران دانش آموز دچار مسمومیت می شوند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی آذربایجان شرقی از مسمومیت ۲۰ دانش آموز در مدرسه دخترانه در شهرک باغمیشه تبریز خبر داد. این دانش آموزان روز سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۲دچار تنگی نفس شده بودند و به بیمارستان سینا منتقل شدند. (خبرگزاری حکومتی ایلنا – ۱۵ فروردین ۱۴۰۲)

همچنین در اصفهان هشت دانش آموز دختر با علائم مسمومیت راهی بیمارستان شدند. مسمومیت این دانش آموزان در دبیرستان دخترانه سحر واقع در منطقه دولت آباد صورت گرفته و دانش آموزان مسموم شده، جهت طی مراحل درمان به بیمارستان امام رضا منتقل شدند. (سایت حکومتی رکنا – ۱۵ فروردین ۱۴۰۲)

همچنین در اولین روز بازگشایی مدارس ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ نیز ۵ دانش آموز دختر در نقده دچار مسمومیت شدند.

روز دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۲در پی مسمومیت  در مدرسه دخترانه «۲۲ بهمن»  محمدیار شهرستان نقده ۵ دانش آموز به بیمارستان امام منتقل شدند.

سردمداران رژیم به اظهارات ضد و نقیض و لاپوشانی ادامه می دهند.

در چنین شرایطی و در پنجمین ماه ادامه حملات شیمیایی به مدارس دخترانه در سراسر کشور، توجیهات و اظهارات متناقض سردمداران و ارگان های امنیتی رژیم ادامه دارد. حمید کاظمی رئیس کارگروه حقیقت یاب مسمومیت دانش آموزان در مجلس با وقاحت گفت: «برخی دانش آموزان از روی شیطنت شاید چنین کارهایی می کنند و لازم است برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی در مدارس پدافند غیرعامل تشکیل شود.» (سایت حکومتی اعتماد آنلاین – ۱۸ فروردین ۱۴۰۲)

 پیش از این یحیی ابراهیمی در مجلس رژیم به لاپوشانی در رابطه با این جنایت بزرگ اعتراف کرد و گفت: «درباره مسمومیت دانش آموزان… با مردم صادق نبودیم، قضیه را پنهان کردیم. ۲۶ استان و ۲۴۵ مدرسه درگیر موضوع شده اند. فقط در مدرسه دخترانه این بمب ها را می اندازند، پس روی طیف خاصی با اهداف خاصی این کار را انجام می دهند.»

به گفته سعید کریمی، معاون وزارت بهداشت، تا روز ۲۲ اسفند، ۱۳هزار دانش‌آموز برای درمان مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند. (سایت مشرق، ۲۲ اسفند ۱۴۰۱)

برای انتشار در شبکه های اجتماعی

تازه ترین

قتل حکومتی روی دور کند!

بخش ۱و ۲ - تاکتیک «نمایش کشدار اعدام‌» در بسیاری از دیکتاتوری‌ها در مواجهه با اعتراض‌های مردمی استفاده شده است. «اعدام‌های منظم و برنامه‌دار» از نظر تاثیری که در کوتاه‌مدت بر وضعیت سیاسی و اجتماعی می‌گذارند با «اعدام‌های گهگاهی» عمیقا متفاوتند. بیایید با هم دلایل...

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در اعتراض به احکام تعلیق دانشجویان و سرکوب فعالیت‌های دانشجویی

  گمان مبر که به پایان رسید کار مغان                هزار بادهٔ ناخورده در رگ تاک است   سلام رفقا و همکلاسی‌ها محکومیت سنگین ۸ نفر از دوستانمان به تعلیق و تبعید تنها گوشه‌ای از اضطراب‌ها و هزینه‌های ریز و درشتی است که  در مقابل ما قرار دارد. بر کسی پوشیده...

برای ثبت در تاریخ روایتی از مقاومت زنان مقابل حجاب اجباری

«امروز ما زنان نه فقط برای آزادی خودمان، بلکه برای آزادی همه مردم ایران در حال مبارزه‌ایم. بنابراین، بد نیست که این‌هایی که به زنان بی‌حجاب گیر می‌دهند، کمی جلوتر را هم ببینند. هر وقت ترسیدند از این‌که پلمب شوند، مثل ما به فردایی آزاد فکر کنند که قرار است خودشان و...

0 Comments

0 Comments